صفحه اصلی > دبیر علمی کنگره
.: دبیر علمی کنگره
 دکتر سید محمدجواد مرتضوی
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رئیس مركز تحقيقات حفاظت در برابر پرتوهای یونساز و غیر یونساز دانشگاه علوم پزشکی شیراز

پیام دبیر علمی کنگره:

بدون شک  تکنولوژی مخابرات از جمله فناوری هایی است که در دهه های اخیر از پیشرفت چشمگیری برخوردار بوده است. رشد انفجاری استفاده از تلفن های همراه و متعاقب آن همه گیر شدن کاربرد تلفن های هوشمند، علاوه بر ایجاد برخی نگرانی ها، فرصت های بی نظیری را در عرصه های مختلف همانند حیطه های مرتبط با ارتقای سلامت پیش روی جامعه بشری قرار داده است. مطابق برآوردهای موجود در حال حاضر بیش از 3/4 میلیارد نفر در دنیا از تلفن های همراه استفاده می کنند که این رقم معادل 60 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهد. ایران نیز از جمله کشورهایی است که تعداد استفاده کنندگان تلفن همراه آن بسیار زیاد است به گونه ای که در حال حاضر بیش از 70 میلیون اشتراک تلفن همراه در کشور وجود دارد. شیراز از گذشته همواره به عنوان قطب پزشکی و سلامت از یک سو و قطب الکترونیک و فن آوری اطلاعات و ارتباطات از سوی دیگر شهرت داشته است. برگزاری دومین کنگره بین المللی سلامت همراه در شهر شیراز نیز اقدامی در جهت معرفی هر چه بیشتر امکان استفاده از ظرفیت های مربوط به تکنولوژی تلفن های هوشمند در حیطه ارتقای سلامت جامعه است. دانشگاه علوم پزشکی شیراز افتخار دارد با پیشگامی در این عرصه، فناوران، اندیشمندان و محققان جامعه را با پتانسیل های بزرگ سلامت همراه در کارآفرینی و تولید ثروت آشنا نماید.

    دومین کنگره بین المللی سلامت همراه از ویژگی های مهمی برخوردار است که در این نوشتار تنها به اختصار معرفی خواهند شد. شاید مهمترین ویژگی این کنگره عبور از چارچوب های متداول همایش های علمی و نگاهی به اهدافی کلان در دوردست ها است به این معنی که در اکثر کنگره های علمی اهداف کلان به تبادلات علمی و گسترش دانش محدود میشوند در حالیکه در کنگره شیراز علاوه بر توجه به گسترش دانش، فرهنگ سازی و تولید بستر مناسب برای کارآفرینی و تولید ثروت در حیطه سلامت همراه مهمترین هدف را تشکیل می دهد. این مهم مسلما حتی در مراحل ارزیابی اولیه و داوری تخصصی مقالات نیز مد نظر قرار داشت. عدم نیاز پروژه های سلامت همراه به اعتبارات بسیار کلان در مقایسه با سایر طرح های فناورانه، به این هدف اهمیت بیشتری می بخشید. همچنین تلاش گردید تا تمامی حلقه های زنجیره کارآفرینی و تولید در دانشگاه تکمیل گردد. بدین منظور برخی مراکز دانشگاه نظیر مرکز رشد فناوری اطلاعات نیز اعلام آمادگی کردند تا پشتیبانی لازم از طرح های فناورانه واجد شرایط سلامت همراه را انجام دهند. علاوه بر این موارد، توجه به ظرفیت بزرگ جوانان و اختصاص جوایز دانشمندان جوان به فناوران جوان در زمینه سلامت همراه از دیگر ویژگی های مهم این کنگره است.

   برگزارکنندگان این کنگره انتظار دارند با الطاف خداوند متعال، این گردهمایی بزرگ علمی بتواند در توسعه ظرفیت های سلامت همراه در کشور نقش مهمی را ایفا نماید. مشارکت همه جانبه پزشکان، پژوهشگران و متخصصان فناوری اطلاعات و ارتباطات این موفقیت را انشالله تضمین خواهد کرد.